Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Asuman TARIMAN
Çin Notlarımdan bir kaç satır - 17.07.2012 / 17:11:17

Çin, uzun süredir gitmek isteyip bir türlü gerçekleştiremediğim yerler arasında idi. Shanghai ‘dakı turizm fuarı ve özellikle Expo 2010 ‘u görme isteği Çin gezisine yeterli sebeplerdi. Üç günlük Turizm Fuarı (WTF World Tourism Fair ) beklentilerimi tam karşılamasa da Çin hakkında biraz fikir sahibi olmam için yeterli oldu. Çin ile iş yapmak tam bir meydan okuma !!İşin o tarafını fazla deşmeden , asıl beni etkileyen EXPO 2010 dan söz etmek istiyorum.

Dünyada 3-4 yılda bir düzenlenen üç büyük olay var. Futbol Dünya Kupası, Olimpiyatlar ve Dünya Expo Fuarları. 150 yıldan fazladır düzenlenen Expo’lar ülkelerin hem teknolojik hem ekonomik ve hem de kültürel açılardan geldikleri noktaları adeta bir show ile dünya insanları ile paylaşması ve hatta içten içe yarışması. Expo Shanghai 1 Mayıs -31 Ekim 2010 tarihleri arasında açık kalacak. Gezmek için ciddi zaman ayırmak gerekir çünkü çok büyük. Adeta küçük bir şehir. Bu yılki sloganı ‘’ Better city,better life’’.Bu tema tüm ülke Pavillion’larında bir şekilde işlenmiş. İlk kez ’ gelişmekte olan bir ülkede’ düzenleniyor ve açık kaldığı süre içinde 70 milyon kişinin Fuarı gezeceği tahmin ediliyor. Günde ortalama 200.000 ( ikiyüzbin) kişinin gezdiği düşünülürse bu rakkamın pek de hayali olmadığı anlaşılıyor. Logodaki el ele tutuşmuş üç insan figürü (ben, sen ,o )büyük insanlık ailesini temsil ediyor.Expo’nun maskotu ‘Haibao ‘ise Çin’liyi ve onun kültürünü temsil ediyor.

Gündüz giriş ücreti 160 RMB (yaklaşık 40 TL ). Expo’nun günlük yaptığı ciroları hesaplamayı sizlere bırakıyorum. Kısaca ifade edersek ‘para basıyor ‘ !!

Expo’ya adım atar atmaz doğal olarak ilk görmek istediğimiz yer Türkiye Standı idi. Gazetelerde çok ilgi gördüğünü, kapısında kuyrukların olduğunu falan okumuş ve de bundan çok hoşnut kalmıştık. Ama oralara gidip bizzat görünce sanki bu haberler biraz abartılmış gibi geldi. Bu tip durumlarda subjektif bakmaya yatkın gözlerimiz, sanırım gördüklerimizi değil, görmek istediklerimizi haber yapmış. Gidip de gezince üzülerek biraz abartıldığını düşündüm. Turkey Pavillion’da ‘Cradle of Civilizations‘ (Medeniyetlerin Beşiği’ ) teması işlenmiş. Karanlık fakat etkileyici bir görsellikle Pavillionun girişinde Anadolu’nun ilk yerleşim merkezi Çatalhöyük anlatılmış. Müzelerden getirilen parçalar sergilenmiş. Daha sonra 360 derecelik video salonunda ise Istanbul anlatılmış. Filmi kim hazırladı bilmiyorum ama madem ki buraya dünyanın her yerinden insanlar gelip görecek, bu filmler çok daha özenli, çok daha düşünülerek hazırlanmalı. Bu filmi seyreden İstanbul boğazından başka bir şey görmüyor. İyi tamam hoş, tabi ki Boğaz’ı sunacağız ama 5-6 dakikalık filmin neredeyse tamamını buna ayırmayalım! Madem ki’Medeniyetlerin Beşiği ‘dedik niye buralardan gelmiş geçmiş medeniyetlerden de bahsetmiyoruz bu filmde? Madem Antalya’da 2016 Expo düzenlenecek niye Pavillionun bir kıyısında köşesinde bundan bahsetmiyoruz? Hazır bir fırsat önümüzde, bu fırsatı niye adamakıllı değerlendiremiyoruz? İçinde restaurant yapmışız, daha doğrusu tek menusu olan ve bu menude 150 RMB ye bir tabak döner, 1 içecek ve 1 ( yazı ile bir )küçük dilim baklava sunulan bir mekan. Başkaca yaratıcı fikirler olabilirdi diye düşünüyorum.

Ülkelerin dışında Cin' den ve dunyadan 50 den fazla şehir bu seneki EXPO ya ayrıca standları ile katılıyor. Urban Best Practice Area denilen bir alanda ayrı ayrı ya da 4-5 şehir bir arada sunum yapıyorlar ve şehirlerinde kendi vatandaşları icin iyi şehircilik uygulamaları olarak neler yaptıklarını anlatıyorlar. Çok güzel bir haber ki İzmir de bu şehirlerden biri. Izmir şehri gibi projeleri önemsenen bazı kentler Barcelona, Paris gibi Dünya Bankasi ve EXPO organizasyonun subvansiyonu ile davet edilmişler. Izmir şehri projesi olan BUYUK KANAL PROJESI de bu davetli projelerdendi. Bu durumdan gurur duyduk.

Anlatacak çok şey var ama ifade etmek kolay değil. Kısacası imkân yaratabilirseniz gidin kendi gözlerinizle görün derim. Özellikle dünyaya meydan okuyan Çin Pavillionu görülmeye değer.

Çin ‘in çok yakında dünyanın tek hakimi olacağına dair inancım bu geziden sonra daha da perçinledi.Çinlileri karıncalara benzettim. Yılmadan durmadan usanmadan çalışan ve kitleler halinde hareket eden genç bir nüfus. Yakında tüm dünyaya hükmeder bu çekik gözlü karıncalar ,haberiniz olsun!

Skal sevgi ve saygılarımla
Asuman TARIMAN[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting