Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Hamit KUK
BAKANLIK, U-ETDS SİSTEMİNDE ACENTELERİN SESİNİ DUYDU - 27.12.2018 / 13:44:23

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile turizm sektörünü bir araya getiren bir toplantı Antalya’da gerçekleşti. TÜRSAB’ın organize ettiği bu toplantıya Antalya bölgesinde faaliyet gösteren yaklaşık 500 civarında seyahat acentesi katıldı. Oldukça verimli geçen toplantının detaylarını TÜRSAB Akdeniz BTK Üyesi Hamit KUK,  yazdı.

U-ETDS diye adlandırılan Ulaştırma Elektronik denetim sistemine ait yönetmeliğin sektöre getireceği uygulanabilirliği olmayan maddeleri ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı yetkilileriyle aylardan beri süre gelen çok yoğun müzakereler yapıldı.

Başta TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Akdeniz BTK Başkanı Ferit Turgut, İncoming Turizm İhtisas Başkanı ve TÜRSAB Akdeniz BTK Üyesi olarak ben ve Karayolu Ulaştırma, Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı Taşkın Arık yoğun çabalar gösterdik.Bunların neticesinde yeni ulaştırma yönetmeliğinde geniş çaplı değişikliklerin yapılması için bakanlık yetkililerinden sözler aldık.

Kara yolları Düzenleme Kurulu Genel Müdürü Mahmut Gürses olmak üzere ulaştırma bakanlığı yetkilileriyle karşılıklı anlayış çerçevesinde  görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde seyahat acentelerimizi sıkıntı yaratacak konuların büyük çoğunluğu değiştiriliyor.

Karayolları Düzenleme Kurulu Genel Müdürü Mahmut Gürses, bu uygulamada turizm sektörüne ters gelen bazı kuralları değiştirerek yönetmeliği yeniden hazırlayacaklarını belirtti. Bu sistemin başta kara yolları veri sistemini geliştirerek kara yolları trafiğini düzenlemek, her türlü kara yolu güvenliğini sağlamak ve mali kayıpları ortadan kaldırmak gibi misyonları olduğunu vurguladı. Uygulama aşamasında kararlı davranacaklarını söyledi. Sektörün hassasiyetlerini de dikkate alacaklarını ve mavi, yeşil ve kırmız renkli kategoriler oluşturarak firmaları sınıflandıracaklarını belirtti. Uygulama esnasında kurallara uygun çalışan firmalara birtakım ayrıcalıklar sunulacağını ve esneklikler tanınacağını ilave etti.

Aylardan beri süren müzakerelerimizde bakanlık yetkililerinden çok olumlu geri dönüşler aldık. Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy ve Firuz Bağlıkaya başkanımız bu konuda çok çaba gösterdi. İşin sonunda bugün geldiğimiz noktada bu yeni yönetmelik bugün karşımıza çıktı. Değişim ekibi olarak TÜRSAB yönetime geldikten sonra Firuz başkanımız ve yönetimdeki tüm arkadaşlarımızla birlikte bu yönetmeliğin tamamen değiştirilmesi için çok çaba gösterdik.

Görüşmeler esnasında bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgiler ise şu şekildedir. Yeni ulaştırma yönetmeliği 2016 yılında Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanmış ve o dönemde TÜRSAB yönetimi ile paylaşılmış. Ancak o dönemdeki TÜRSAB yönetimi hiçbir şekilde bu yönetmeliği önemsememiş ve bakanlık yetkilileriyle hiçbir şekilde irtibata geçip müzakere yapma gereği duymamış ve direkt mahkemeye giderek yürütmeyi durdurmak için dava açmış. Geçen süreçte dava TÜRSAB aleyhinde sonuçlanmış. Haliyle her defasında bakanlık temsilcileri “biz bu yönetmeliği 2016 yılında hazırlarken TÜRSAB’dan görüş istediğimizde neden bizimle müzakere etmediniz” şeklinde bir soruyu da sıklıkla sordu bize.

Ama her şeye rağmen bu konuda çok önemli bir eşik atlattık. Yönetmeliğin ilk halinde pasaport bilgileri, bagaj etiketi ve koltuk numarası gibi uygulaması imkânsız olan birçok madde yönetmelikten çıkarılıp yeniden düzenleniyor. Bu kadarına da şükür diyoruz. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre havalimanı gidiş-dönüş esnasında müşteri isimleri TÜRSAB’ın hazırladığı bir ara yazılımla ulaştırma bakanlığı havuzuna aktarılacak. Bu bilgilerin yolcuya ait isim, transferi yapacak araç-şoför ve transfer bilgileri TÜRSAB üzerinden Ulaştırma bakanlığına iletilecektir. Böylece tarifeli taşımacılıkta olduğu gibi turizm taşımacılığında da yolcu isimleri bakanlığa bildirilecektir.  Bakanlık, bu bilgileri istemelerinin bir diğer sebebi ise, A grubu seyahat acenteleri ve taşıma firmaları temel görev alanlarında çalıştığını görmek. Bu şekilde çalışan firmaları koruyup kollayacaklarını dile getiren yetkililer “asıl görev tanımı içinde çalışan firmalara asla sorun çıkarmayacağız. Asıl amacımız, usulsüz çalışan firmaları bu yönetmelik yoluyla tespit ederek Uber taşımacılığı, yasa dışı dolmuşçuluk, vergisiz ve kaçak faaliyetleri kontrol altına almak asıl hedefimiz olacaktır” dediler.    Yönetmelik yeni hali düzenlenene kadar alıştırma uygulamalarına devam edeceklerini ve yeni yönetmelik yayınlandıktan sonra kontrolleri sıklaştıracaklarını belirten yetkililer turizm taşıması yapan firmaların sisteme bir an önce uyum sağlamak için çalışma başlatmaları gerektiğini belirttiler.

Böylelikle, tek tek baktığınızda size cazip gelmeyen bir koltuk, veya bir t-shirt, bir grup içerisinde sergilendiğinde yada bir manken üzerinde bir başka pantolon ceket hatta dekor ile gruplandırıldığında gözünüze çok daha cazip gelmektedir.

Bu gibi pazarlama taktik ve tuzaklarından uzak durmak ve etkilenmemek istiyorsanız ilgi duyduğunuz nesneleri mutlaka tek tek ele almak ve o şekilde değerlendirmek daha doğru ve tutarlı olacaktır.

Hayatınızda size sunulan bilgiler ve nesneler grup halinde sunulduğunda ne kadar farkında olursanız olun, zihninizin ve gözlerinizin sizi kandırabileceğini ASLA unutmayın.

Önemli Not: Madem ki kalabalık olunca daha çekici oluyoruz öyleyse toplayalım bizim 15 kişilik ekibi süper çekici bir şekilde aleme akalım diye düşünenler varsa, şunu da belirtmekte fayda var, yapılan çalışmalar da grup sayısının en ideal sayısının maksimum 4 olduğu, daha fazla sayıda gruplamanın sonuca etkisinin olmadığı görülmüştür.
[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting