Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Hamit KUK
KAZ DAĞLARI KAZ GİBİ YOLUNURKEN TURİZM BAKANLIĞI SEYREDİYOR - 30.8.2019 / 16:27:01

Haftalardır kamuoyunu meşgul eden Kaz Dağları’nın çilesini hepiniz biliyorsunuz. Türkiye’nin oksijen deposu olan dağlarının adı “Kaz dağları” olunca birileri de bunu yanlış anlamış olacak ki, kazmaya başlamış! İşleri sadece “kazmak” olsa neyse!... Bir de işin içine siyanür girince ne dağ kalıyor ne toprak ne de ağaç. Kaz Dağları kaz gibi yolunuyor!

Hayvanlar çığlık çığlığa firar edip yuvalarından, otoyollara kadar iniyor. Adeta isyan ediyorlar insanoğluna.

Ağaçların, toprağın, hayvanların ve dağların çığlıklarını duyan koşuyor… Binlerce insan sel gibi akıyor dağlara doğru. Doğa uyanık, doğa isyanda! Bekliyor sesini duyacak birilerini. Köylü duyuyor, şehirli duyuyor, sanatçı duyuyor. Emekli, öğrenci, memur, turizmci, yerlisi, yabancısı. Kısaca herkes duyuyor, ama asıl duyması gerekenler duymuyor.

Doğanın çığlıklarını duymayanlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür ve Turizm Bakanı. Hani göreve geldiğinde ilk demecini Antalya’da verip artık “nitelikli” turizm yapmalıyız diyen “bizden biri”.

Hani turizm tanıtma ajansıyla otelcilerden ve acentecilerden toplayacağı parayla ülkemizin tanıtımını yapmayı planlayan turizmci bakanımızdan bahsediyorum. Aslında doğa söz konusu olduğunda ilk önce ayağa kalkması gereken kişinin, yani sayın bakanın bu konudaki tavrını çok merak ettim ve bayram tatili boyunca takip ettim. Sayın bakan birçok konuda konuştu, ama nedense Türk turizminin ana hammaddesi olan doğal güzelliklerin tahrip edilmesi konusunda tek bir laf etmedi.

Hatta Ankara’da büyükelçiler konferansında konuşurken ülkemizin güzelliklerinden dem vurup, bu güzel ülkeye turist gelmesi için büyükelçiliklerimize ne kadar önemli görevleri olduğunu anlatırken bile, son Kaz Dağları katliamı hakkında bir çift laf dahi etmedi veya edemedi.

Sahi umut bağladığınız o hariciye çalışanları ülkemizin yok edilmeye başlanmış doğal güzellikleri mi anlatacak? “Bakın burası bir zamanlar çok güzeldi, şimdi ranta kurban verdik” diyerek mi tanıtacaklar bu ülkeyi?

Kaz dağlarıyla beraber turizmin de oksijeni de yok ediliyor. Bu dağlardaki ağaçların kesilmesi demek, bitki ve hayvan yaşamı başta olmak üzere o bölgeyle birlikte çevre bölgelerdeki bütün ekosistemin etkilenmesi demektir. Burada ki ekosistemin bozulmasının etkileri Ege Bölgesi ile birlikte Akdeniz’e kadar da yayılarak devam edecektir. Maalesef böyle bir acı gerçek varken Türk turizminden sorumlu bir bakanlığın böyle sessiz kalması daha büyük bir acı değil mi?

Yıllardan beri yerlerde sürünen turizm reytingimize ve ülke imajımıza yeni bir sorun daha eklerken bu sorunun daha ne sonuçlar doğuracağını hiç hesap eden oldu mu? Belki birçoğunuz bilmez, yerlerde sürünen bir ülke imajı ile o ülkelerden incoming yapmanın ne kadar zülüm olduğunu. Hatta ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı bile bilmez! Ne bilsin kendisi bu ülkeye incoming turizmi yapmıyor ki!

Söz konusu doğaysa bu işin siyaseti olmaz

Hangi siyasi görüşten olursa olsun söz konusu vatan toprakları ise buna herkes ses vermelidir. Bir zamanlar bu ülkenin evlatları düşmana çakıl taşını bile vermezken bugün ülkemizin topraklarını zehirleyen ve yaşanılmaz kılan her türlü yağmaya talana karşı durması gerekenler kulaklarını tıkamış gözüküyor.

Her zaman yaptığımız gibi olayı yine dış mihraklara yıkarız. Hani o dış mihrakların bizden başka işi gücü yokmuş gibi! Yine bizle uğraşırken yurt içinde ve yurt dışında gündem oluruz. Sanki ev sahibinin hiçbir hatası yokmuş gibi!

Ama benim umudum hala var. En büyük umudumda Sayın Cumhurbaşkanımızın olayı irdelemesidir. Zati halleri bayramda helikopter ile Bodrumda yaptığı gibi birde kaz dağlarını yukarıdan gözlemlese hak verecektir. Bakın görün o zaman bu işe kulak tıkamış herkes en büyük doğa dostu (!) oluverecektir.

Ömrümün son otuz yıldan beri ekmeğini yediğim turizm sektörünün en önemli hammaddesi doğal güzelliklerimizin hangi amaçla olursa olsun yok olmasına gönlüm razı olmuyor. Bir turizmci olarak olaya kendi mesleki perspektifimden bakarken açıkçası içim yanıyor. Bir kesimin bu katliamlara bahane ararken diğer bir kesimin de sessiz kalmasına çok kızgınım! Sadece talan edilen doğal güzelliklerimiz için değil, bugün Türkiye’nin en önemli istihdam ve ihracat kalemi olan turizmin geleceği ve ülkemin geleceği tehlike altında olduğu için.

Sonuç olarak; hunharca katledilen doğamıza sadece doğa dostlarının değil bütün meslekler ve bu mesleklerin sivil toplum kuruluşlarının müdahil olması gerekiyor. En çokta turizmciler bu konuda ayağa kalkmalı ve bu katliamı durdurmak için mücadele etmelidir. Hem de hemen!

Yoksa gün gelir geç kalırız. Kanadalıların çıkardığı altınların kirlettiği dağların yüreğinden çıkan derelerin denizlerimizle kucaklaşmasıyla oluşan siyanür katkılı sahillerimizde “nitelikli” turistlerimizi bir güzel ağırlarız!
O turisti bulabilirsek tabii!

Hamit KUK[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting