Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Hamit KUK
Yeni Ulaştırma yönetmeliği (U-ETDS) nasıl olacak? - 12.2.2019 / 11:24:52

Aralık ayının sonlarına doğru Antalya’da, Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile seyahat acentelerini ve turizm taşımacılarını bir araya getiren bir toplantı gerçekleşti. Antalya bölgesinde ve çevre illerde faaliyet gösteren beşyüzden fazla Seyahat Acentesinin katıldığı bu toplantıyı TÜRSAB’ın organize etti.

Bu toplantılar düzenlenmeden önce biz aylardan beri U-ETDS diye adlandırılan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemine ait yönetmeliğin sektöre getireceği yük ve uygulanabilirliği olmayan maddeleri sıklıkla dile getirdik. Yetmedi, yazdık-çizdik, söyledik ve sesimizi duyurmaya çalıştık.  Sanırım bunu başardık.

Belki de en sonda söylemem gereken şeyi en başta söyleyeyim. Bahsi geçen toplantının organizasyonunda ve U-ETDS yönetmeliğinin değiştirilmesi için caba gösterenlerden biri olarak hafta sonu yapılan toplantının hem Ulaştırma bakanlığı açısından ve hem de seyahat acenteleri ve turizm taşımacıları açısından oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum

Ancak bu işler hiçte kolay olmadı. Bir taraftan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy diğer taraftan TÜRSAB başkanımız Firuz Bağlıkaya başta Ulaştırma Bakanı olmak üzere bakanlık yetkilileriyle aylarca süren çok yoğun müzakereler yaptılar.

Burada diğer iki kişinin de cabalarını da unutmamak gerekiyor. Onların verdiği emekleri söylemeden es geçemeyeceğim. Bu kişilerden biri TÜRSAB Akdeniz BTK başkanımız Ferit Turgut’tur. Yazdıklarıyla çizdikleriyle ve bir BTK başkanının yapması gerektiği gibi davranarak Antalya’daki seyahat acenteleri ile yoğun istişareler yaptı ve kamuoyu oluşturdu.

Diğeri de Karayolu Ulaştırma, Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanı sayın Taşkın Arık başkanımızdır. Taşkın başkan işini gücünü bir tarafa bırakarak İstanbul-Ankara arasında mekik dokuyarak sürekli Ulaştırma Bakanlığı ile temas halinde kalarak sektörün hassasiyetlerini ve beklentilerini Ulaştırma bakanlığı yetkilileriyle paylaşarak müzakere sürecinin sağlıklı işlemesini sağladı.

Bu görüşmeler esnasında başta Karayolları Düzenleme Kurulu Genel Müdürü Mahmut Gürses olmak üzere tüm Ulaştırma bakanlığı yetkilileri konulara oldukça iyi niyetli yaklaşarak çözüm odaklı çalışmayı tercih ettiler. Netice itibariyle her iki tarafça karşılıklı anlayış çerçevesinde yapılan görüşmeler sonucunda seyahat acentelerimizi sıkıntı yaratacak konuların büyük çoğunluğunu değiştirme konusunda irade gösterildi. U-ETDS yönetmeliğinin turizm sektörüne uymayan kuralları değiştirerek yönetmeliği yeniden hazırlanacak.  

Ulaştırma Bakanlığı bu yönetmeliğe çok önem veriyor ve uygulama konusunda oldukça kararlılar. Onlara göre bu sistem sayesinde karayollarında çok ciddi bir veri akışı olacağını, böylelikle karayolları trafiğini ve hatta güvenliğini yeniden düzenleme gibi birçok imkâna sahip olmak istiyorlar. Ülkenin bulunduğu coğrafi konum dikkate alındığında çevremizden bulunan ateş çemberinden mümkün olan en az sıkıntı ile atlatmak için her türlü karayolu güvenliğini sağlamak ve kaçak taşımacılık yüzünden mali kayıpları ortadan kaldırmak gibi birtakım misyonları olduğunu ve bu yönetmeliği uyguma aşamasında kararlı davranacaklarını aşikâr.

Ulaştırma Bakanlığı, ülke olarak ekonomik kıskaçta olduğumuz bir dönemde turizm sektörünün ülkenin şu aşamada en stratejik sektörü olduğunun farkında. Bu nedenle sektörün hassasiyetlerine çok önem veriyor.  Yönetmeliği yeniden düzenlerken de bu hassasiyetleri dikkate alarak turizm sektörü ile birlikte hareket etmek istiyor. Bir taraftan uygulaması imkânsız olan hususları ayıklarken diğer taraftan da her iki tarafı da memnu edecek adımlar atmak istiyor. Yönetmeliği öyle bir hale getirmek istiyorlar ki, iyi ile kötüyü ayırmak için firmalar arasında birtakım kategoriler oluşturarak düzenli çalışacak firmaları diğerlerinden ayırmak istiyorlar. Böylece kurallara uygun çalışan firmalara esneklik tanınacak ve hatta birtakım ayrıcalıklar sunulacakken kurallara uymadan düzensiz çalışanları da sektörden men ederek bir standart oluşturmak istiyorlar. Haliyle yönetmeliğin yeni hali yayınlandığında bunu hep birlikte göreceğiz.

Netice itibariyle aylardan beri süren müzakerelerde turizm sektörü olarak çok olumlu geri dönüşler aldığımızı görüyorum. Aslında bu yönetmelik daha ilk hazırlanış sırasında doğru dürüst tepki gösterebilseydik bugün bu aşamaya gelmeyecektik.

Eğer bu yönetmelik daha hazırlanma aşamasındayken o dönemdeki TÜRSAB yönetimi işi sıkı tutup gerekli müzakereleri yapılmış olsaydı belki de bugün bu noktaya gelmeyecektik. Yönetmeliği hazırlayanlarla hiçbir temas olmadan direkt mahkemeye gidilerek yürütmeyi durdurmak için dava açıp sonrada o davayı kaybedersen karşı taraf sana nasıl bakarsa işte Ulaştırma Bakanlığı da bize öyle bakmış yani.
Son birkaç günden beri sektörden bir takım geri dönüşler alıyorum. Kimi meslektaşımız gelinen aşamadan memnunken kimisi ise hiç memnun değil. Hemen başlıyorlar eleştirmeye. TÜRSAB niye müdahale etmiyor, niye bizim haklarımızı savunmuyor! Bu ne biçim iş arkadaş!

Sanki bu yönetmeliği TÜRSAB yazmışta değiştirmek için nazlanıyor! Yahu yürürlüğe girmesine ramak kalmış bir yönetmeliği değiştirmek o kadar kolay mı? Sanki TÜRSAB bütün kurumların üstünde ya, ol dedi mi oluverecek her şey.  

Bu işler hiçte kolay şeyler değil, devletin bir kurumuyla müzakere ederken bazı şeyleri değiştirmek gerçekten çok zor. Böyle bir aşamada istediğiniz her şeyi koparmak maalesef mümkün olmuyor. Mümkün olan en hayati şeyleri değiştirmek bile bir başarı ki bugün geldiğimiz noktada Firuz Başkanımızın önderliğinde TÜRSAB yönetimi çok önemli bir eşik atlatmıştır. Yönetmeliğin ilk halinde pasaport bilgileri, bagaj etiketi ve koltuk numarası gibi uygulaması imkânsız olan birçok madde yönetmelikten çıkartılarak yönetmeliğin yeniden düzenlenmesi için çaba harcanmıştır.

Hazırlanacak yeni yönetmeliğe kadar firmaların uyum süreci sağlanmaya çalışılacak ve bu süreçte kontroller eğitici, öğretici ve uyarı şeklinde yapılacak.  TÜRSAB hazırladığı ara yazılımla acentelerimiz ile Ulaştırma bakanlığı arasında bir köprü oluşturarak verilerin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayacak.

Her işte bir hayır vardır diyelim. Belki bu yönetmelik sayesinde A grubu seyahat acenteleri ve turizm taşıma firmaları görev tanımlarına uygun bir şekilde daha verimli çalışacaktır. Belki seyahat acentelerimizin saygınlığını toplum nezdinde küçük düşüren Uber taşımacılığı ve görev tanımlarında olmayan yasadışı dolmuşçuluk gibi faaliyetlerde bulunan firmaları bu yönetmelik yoluyla tespit etmek ve akabinde men etmek daha kolay olacaktır. Belki de vergisiz, belgesiz kaçak çalışanlar ile tamamen yasal çalışan acenteler arasındaki haksız rekabete sebebiyet veren konuların ortadan kaldırılması mümkün olacaktır.

Dedim ya her işte bir hayır vardır! Bekleyip göreceğiz.

Hamit KUK[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting