Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Mehmet BAHAR
MEDICI ETKİSİ ve İNOVATİF YÖNETİM - 8.9.2018 / 16:03:45

Günümüz modern yönetim anlayışında MEDICI ETKİSİ
olarak yer alan bu ifade “farklı disiplin ve bakış açılarına sahip kişileri bir araya getirip, onların özgürce tartışmalarına ve fikirlerini ifade etmelerine ortam sağlanması sonucu yaratıcılıkta patlama yapmak” olarak kısaca özetleyebiliriz.

İsmini 15. yy’da İtalya’da yaşamış olan MEDICI ailesinden gelmektedir. Medici’ler Floransa’da yaşayan önceleri
tüccarlık yaparak işe başlayan sonra işlerini büyüterek bankacılık yapan bir ailedir.

Floransa’da o dönemde yaşayan Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Raphael gibi dönemin önemli, bilim insanı, heykeltıraş, yazar, filozof, finansçı ve mimar gibi bir çok farklı disiplinlerden oluşan kişilere maddi, manevi destekler vererek bir araya gelmelerini sağlamış ve birbirleri ile tanışma fırsatı yaratmıştır.

Sonuç olarak kent, “yenilik ve yaratıcılığın patladığı” bir merkez haline gelmiş ve oluşturulan bu ortam aydınlanma çağının başlangıcı kabul edilen Rönesans’ın oluşmasını tetiklemiştir.

Günümüz yönetim anlayışında en önemli kavramlardan biri haline gelen inovasyon da tıpkı Medici ailesinin oluşturduğu gibi yaratıcı ve farklı disiplinlerden insanların fikirlerini özgürce tartışabilecekleri bir ortam da bir araya gelmeleri ile mümkündür.

Bu sebeple inovatif bir yönetim anlayışı Neden, Neden olmasın ve Olursa ne olur? Sorularını sormakla başlar.

Keşfetme güdüsüyle hareket eden yöneticiler, gayet sıradan olayları bilhassa da potansiyel misafirlerin davranışlarını dikkatle inceleyerek sıra dışı sonuçlar çıkartırlar.

Bu tür yöneticiler işleri yapmanın yeni yolları hakkında öngörüler edinebilmek için çalışanlarının, misafirlerinin, tedarikçilerinin ve diğer şirketlerin davranış kalıplarındaki küçük ayrıntıları büyük dikkatle, sabırla ve sürekli olarak incelerler.

Elde ettikleri bu gözlem sonucu bilgileri çok alakasız gibi gözüken durumlar ile ilişkilendirebilme yetenekleri sonucu yaptıkları uygulamalar da “yaratıcı patlama” yı elde ederler.
Steve Jobs’ın da dediği gibi “yaratıcılık, şeyler arasında ilişki kurmaktan başka bir şey değildir.”

Ayrıca bu tür yöneticiler hata yapmaktan da korkmayıp elde ettikleri bu yenilikçi düşünceleri hemen uygulamaya geçirirler.

Günümüz yöneticilerini çoğu mevcut süreçleri, yani statükoyu nasıl daha iyi yapabileceklerine odaklanırlar, Yani bu işi daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı nasıl yapabiliriz in peşinde koşarlar.

İnovatif yöneticiler ise işe daha radikal söylemle başlayıp, önce “biz bu işi neden yapıyoruz?” Sorusunu sorarlar. Daha sonra “bu işi yapmanın tek yolu bu mudur?” Bunu yapmazsak veya başka türlü yaparsak ne olur?” Sorularını sorabilen insanlardır.

Klasik yönetici, verdiği kararlar üzerinde pek tartışılması istemeyen, söylenileni sorgusuz sualsiz yerine getiren elemanları tercih ederken; İnovatif yöneticiler ise kişisel olarak pek sevmese ve onaylamasalar bile, farklı fikirleri olan ve bunu dile getirme cesareti olan kişileri kadrolarına dahil ederler.

Peki bu yetenek doğuştan mı yöneticilerde vardır yoksa sonradan kazanılan bir yetenek midir? Sorusuna verilecek en doğru cevap, bazı insanlarda bu yeteneğin doğuştan üst düzeyde olduğu ama alınan eğitimler ile bu yeteneğin kazanılabileceği yönündedir.

Tıpkı medici etkisinde olduğu gibi farklı disiplinlerdeki kişilerin bir araya gelmesinden hareketle, yöneticilerin kendi uzmanı oldukları alanların dışında ilgilendikleri farklı disiplinlerin (meditasyon, kaligrafi, müzik vs) bu yeteneğin gelişmesinde önemli bir unsur olduğu görülmüştür.

Ayrıca uzmanlar; her gün 15-20 dakikanızı ayırıp, çalıştığınız şirketteki veya sektördeki uygulamalara meydan okuyan en az 10 yeni soruyu bulup yazmayı öneriyor

Öte yandan inovatif yöneticilerin ortak yönleri incelendiğinde 2 temel öğe ön plana çıkmaktadır. Mevcut statükoyu değiştirme istekleri ve bu değişikliğin gerçekleşmesi için düzenli olarak risk alma.

İnovatif günler geçirmeniz dileğiyle...[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting