Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Mehmet BAHAR
NETWORKING VE SKAL KARDEŞLİĞİ - 28.6.2018 / 10:24:32

Networking yanınızdaki kişinin hedeflerine ulaşması ve başarılı olmasını sağlama sanatıdır. Aslında Networking son dönemlerde çok sık duyulmaya başlanan yeni bir konsept gibi algılansa da insanoğlunun en eski aktivitelerinden biridir.

Networking kavramı 1980’li yıllarda ABD.’de ön plana çıkmıştır. Rekabet ve ekonomideki hızlı büyümeden doğan bu kavram, ticarette bağlantıların gücünü ortaya koymuştur.

Aslında önceleri en etkili networking fırsatı kişiler için aileleri ve yakın dostlarından oluşmuştur. Çünkü sizi iyi tanıdıkları için doğru kişilere yönlendirebilirler. Ayrıca mezunlar grubu, konferanslar, seyahatler ve sivil toplum dernekleri de diğer önemli networking kaynaklarıdır.

Günümüzde kurulan her 100 iş ortaklığının 70’inin bu networking ile sağlandığı ve kurulan bu firmaların cirolarının da %70’inin bu networking işbirliğinden sağlandığı göz önünde bulundurulursa, networking’in önemi bir kez daha gözler önüne serilir.

İşte tam da bu sebeple Dünyanın en eski ve en yaygın turizm sivil toplum örgütü olan Skal International da misyon olarak kendisine bunu seçmiştir.

“Profesyonelliği, dostluklar ve liderlikle geliştirmek ve bu özelliği azami kullanarak “networking fırsatlarını çoğaltmak” ve ‘’Güvenilir ve sorumlu bir Turizm Endüstrisi’’ için birlikte çalışmak.”

Ve yine Skal International ‘’Doing Business Among Friends’’ sloganını benimseyerek uluslararası dostluk ve iş bağlantısını pekiştirmek ve Turizm endüstrisinde profesyonelliği kuvvetlendirmek amacı ile seminer, konferans ve benzeri organizasyonların düzenlenmesini teşvik eder.

Benim Skal ile tanışmam 2004 yılında Bodrum’da görev yaparken bir dostumun davet ettiği “happy hour” toplantıları sayesinde oldu.

Katıldığım bu “happy hour” toplantıları öyle içten, öyle karşılıksız, öyle sıcak bir atmosferde gerçekleşiyordu ki; üye olmam konusu teklif edildiğinde, hiç düşünmeden hemen kabul ettim.

Görev yaptığım 5 yıl boyunca her bir Skal Bodrum üyesi meslek büyüğü abilerimden, meslektaşlarımdan veya kardeşlerimden koşulsuz ve çıkarsız çok büyük destekler gördüm.

5 dakika önce tanıştığım kişi ile ortak paydanın Skal olduğu ortaya çıktığında 40 yıllık dostlukları aratmayacak diyaloglar yaşadım.

Ayrıca hafta da 1 gün birkaç saatliğine sohbet amaçlı bir araya gelinmiş gibi gözükse de bu “happy hour”larda edindiğim bilgilerin, paylaşılan deneyimlerin değeri paha biçilmezdi.

2009 yılından beri Antalya’da yaşamam sebebiyle artık toplantılarına katılamasam da bendeki bu duygusal bağ sebebiyle mevcut üyeliğimi Antalya Skal klübüne taşıma taleplerine hiç sıcak bakmadım.

Ta ki; Sevgili Meslek Büyüğüm değerli Skal Başkanım Cüneyt Kuru’nun talimatına kadar.

Mesleki olarak çok şey borçlu olduğum Cüneyt beyin bu isteği benim için emirdi ve hemen yerine getirdim.

Geçtiğimiz günler de Sevgili Başkanım whatsapp aracılığıyla “Yazını okudum güzeldi... Bundan böyle her ay Bültenimizde yayınlanmak üzere sana bir köşe ayıralım ve orada paylaşalım isterim.” mesajını alınca daha çok mutlu oldum ve onur duydum.

Bu vesile ile her ay bu köşe de yer alacak yazılarım ile ilgili bir sürc-ü lisanımız olursa şimdiden affola...

Skal sevgi ve saygılarımla...[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting