Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Mehmet BAHAR
PONPON KIZ (AMİGO) ETKİSİ - 27.11.2018 / 17:53:53

Yukarıda bulunan 2 farklı şeklin ortalarında bulunan mavi dairelerin büyüklüklerini karşılaştırdığınızda ne kadar dikkatli bakarsanız bakın gözünüz sizi yanıltıp, her zaman soldaki daireyi size daha küçükmüş gibi algılatacaktır. Oysa mavi dairelerin etraflarında bulunan çemberleri kaldırdığımızda ya da bizzat ölçtüğümüzde bunların birbirleri ile aynı 2 çember oldukları görülecektir. Bunun sebebi ise çemberleri grup olarak algılamamızdan kaynaklanmaktadır. Buna Ebbinghaus İllizyonu denilmektedir. Adını ünlü Alman psikolog Hermann Ebbinghaus’dan almaktadır.

Amigo Etkisi’de benzer bir gruplama prensibine dayalıdır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi siz ne kadar bilinçli ve durumun farkında olursanız olun, kişileri veya nesneleri bir grup içinde gördüğünüzde gözleriniz size yalan söyler.

Bu duruma Amigo Kızlardan hareketle, tek tek bakıldıklarında çekici gelmeyen amigo kızlarının bir arada olduklarında daha çekici gelmelerinin farkına varılması sebebiyle “Cheerleader Effect / Amigo Etkisi” denilmiştir.

2013 yılında yapılan bir çalışma da bu etkiyi destekleyen bulgular içermektedir. Şöyle ki; 130 katılımcıya üçerli gruplar halinde gruplanmış erkek ve kadın resimleri gösterilerek resimleri puanlamaları istenmiş, ayrıca bir başka benzer kitleye de bu resimler teker teker sunulmuş. Sonuçlar karşılaştırıldığında grup olarak sunulan fotoğrafların tek tek gösterilenlere oranla çok daha yüksek bir beğeni puanı aldığı görülmüştür.

Bilim adamları bu durumu İnsanın hayatta kalma içgüdüsü sebebiyle insan beyninin bilgiyi en hızlı şekilde işleyecek şekilde evrimleşmesine bağlamaktadır. Bu sayededir ki; insanlar oluşan anlık tehlikelere çok hızlı bir şekilde tepki verme özelliği kazanarak var olmayı başarabilmiştir. Bu hızlı karar vermenin de bir sonucu olarak, insan ırkı zihnimizde oluşan algı yükünü azaltmak için “kavramları gruplama” alışkanlığını kazanmıştır.
Günümüzde ise Amigo Etkisi pazarlamanın önemli bir unsuru olarak etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Örnek olarak, herhangi bir mobilya kataloğunu incelediğinizde, yada bir kıyafet kataloğunu incelediğinizde burada bulunan eşyaların tek tek parça parça sunulmasından çok ya bir odanın içinde yerleştirilmiş veya bir mankenin üzerinde değişik aksesuar ve kıyafetler ile desteklenmiş şekilde gruplanarak sunulduğu görülmektedir.

Böylelikle, tek tek baktığınızda size cazip gelmeyen bir koltuk, veya bir t-shirt, bir grup içerisinde sergilendiğinde yada bir manken üzerinde bir başka pantolon ceket hatta dekor ile gruplandırıldığında gözünüze çok daha cazip gelmektedir.

Bu gibi pazarlama taktik ve tuzaklarından uzak durmak ve etkilenmemek istiyorsanız ilgi duyduğunuz nesneleri mutlaka tek tek ele almak ve o şekilde değerlendirmek daha doğru ve tutarlı olacaktır.

Hayatınızda size sunulan bilgiler ve nesneler grup halinde sunulduğunda ne kadar farkında olursanız olun, zihninizin ve gözlerinizin sizi kandırabileceğini ASLA unutmayın.

Önemli Not: Madem ki kalabalık olunca daha çekici oluyoruz öyleyse toplayalım bizim 15 kişilik ekibi süper çekici bir şekilde aleme akalım diye düşünenler varsa, şunu da belirtmekte fayda var, yapılan çalışmalar da grup sayısının en ideal sayısının maksimum 4 olduğu, daha fazla sayıda gruplamanın sonuca etkisinin olmadığı görülmüştür.[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting