Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Mehmet BAHAR
SPOR TURİZM VE ANTALYA - 30.8.2019 / 16:26:39

14 haziran 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Katar Ulusal Turizm Konseyi (QNTC) tüm Dünya’daki turizm gelişimini desteklemek amacıyla planlanmış olan bir dizi işbirliğini bir basın açıklamasıyla duyurdu.

UNWTO Genel Sekreteri’nin Doha’ya yaptığı ilk ziyaret sırasında imzalanan anlaşmayla, Katar Ulusal Turizm Konseyi Futbol Kulübü Barcelona (FCB) nın işbirliği ile yapılacak olan ilk UNWTO Spor Turizmi Start-up Yarışmasının sponsoru oldu. Bu yarışma girişimcilik ekosistemini geliştirirken, spor turizminde yeniliği arttırmayı, turizm ve spor sektörlerini teşvik edip güçlendirmeyi hedefliyor.

Yarışmanın galipleri Barcelona İnovasyon Merkezi (BIHUB)’de çalışabilecek ve buldukları konseptler FIFA Dünya Kupası 2022’ye ev sahipliği yapan Katar’da uygulanmak üzere dikkate alınacak.

Yapılan bu anlaşmayla QNTC aynı zaman Seyahat ve Turizm, Konaklama ve Destinasyon Yönetimi alanlarında yüksek kaliteli eğitim ve öğretime kolay erişim sağlayan online bir platform olan IE Üniversitesi | UNWTO Turizm Online Akademisinin kurucu sponsoru olacak. Bu online platform sayesinde Turizm Online Akadamesi oluşturulması hedeflenmektedir. Böylelikle turizm sektöründe bulunan herkes için online olarak yüksek kaliteli eğitim sağlamak mümkün olabilecektir.

QNTC Genel Sekretern verdiği beyanatta; “Spor etkinliklerinin Dünya insanlarını bir araya getirmek için eşsiz bir güce sahip olduğuna inanıyoruz ve bu nedenle spor turizmi, ulusal turizm stratejimizin bir parçası olarak yatırım yapılan anahtar sektörlerden biridir. Spor Turizmi Start-up Yarışması’nda ortaya çıkacak inovatif (yenilikçi) fikirleri heyecanla bekliyoruz ve bunlardan birini Katar’da hayata geçmesini umuyoruz” dedi.

UNWTO Genel Sekreteri de; “2022 FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Katar, bu önemli çabanın doğal itici gücünü oluşturuyor. Barcelona Futbol Kulübü gibi küressel bir spor lideriyle güçlerini birleştirmesi, bu konudaki tüm anahtar oyuncuları aynı noktada buluşturuyor. Ayrıca turizm ve sporun iki önde gelen sektör olduğunu vurgulayarak uluslararası uyum ve iş birliğinin herkes için fırsatlar ve faydalar sağladığını” belirtti.

Dünya da spor turizmi ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken ve spor turizminin önemi bu kadar açık belli iken Antalya olarak biz bu işin neresindeyiz?

Bildiğiniz gibi Antalya son yıllarda özellikle kış aylarında spor turizminden ciddi gelir elde etmeye başladı. Bu gelirin en önemli iki ayağından bir tanesi golf diğeri futbol olup, her iki alanda da nitelikli altyapıları, uygun bütçeli üst düzey hizmet veren tesisleri ve ideal iklim koşulları nedeniyle Dünya’da rakibi olan bölgelere açık ara avantajlı konumdadır.

Peki gelinen bu durum Antalya için yeterli midir? Bu konuda daha ne gibi Katar ve Dünya Turizm Örgütü örneğinde olduğu gibi ne gibi ulusal veya uluslararası işbirliklerine gidebiliriz?

Spor sadece futbol demek olmayıp, sporun tüm dallarında genel de Türkiye ama özelde Antalya turizmini geliştirmek için ne gibi işbirlikleri içinde olmalıyız? Bugün kullanıma geçmiş olan 10.000 kişilik kapalı spor salonunun faaliyete geçtiği günden beri şehir turizmine ve ekonomisine kattığı ortadadır. Civarındaki tüm tesisler hemen hemen tüm kış boyunca burada yapılan organizasyonlar sebebiyle dolmaktadır. Oysa hemen onun yanıbaşında son derece modern bir şekilde inşa edilmiş olan “Antalyaspor Stadyumu” 15 günde bir yapılacak maçlar dışında atıl olarak beklemektedir. Bu stadyumda atıl konumdan kurtarılarak yıl boyunca gerçekleştirilecek ulusal veya uluslararası turnuvalar için değerlendirilmelidir. Ayrıca bu mevcut alan futbol dışında da atletizm, uzun atlama, cirit vs gibi olimpik sporların kullanımına uygun hale getirilmeli ve bu alandaki spor organizasyonlarının hizmetine sunulmalıdır.

Antalyada her türlü sporun 12 ay yapılabilmesi imkanı mevcuttur. Yapılacak bu tür büyük spor organizasyonlarına başta Turizm Bakanlığı olmak üzere, Valilik, Tanıtım Vakfı ve diğer STK lar işbirliği yaparak SPONSOR olmalıdır. Bu konuda hangi spor dallarındaki hangi organizasyonların Antalya’da öncelikli olarak ağırlanması konusunda bir komite oluşturulup, bu komitenin oluşturacağı rapor doğrultusunda yeni kurulan “Turizm Ajansı” işbirliği ile çalışmalara başlanılmalıdır.

İşbirliği konusunda Dünya Turizm Örgütünden destek alınmalıdır. Her yıl yapılan ve sektöre önemli katkılar sunan Resort Turizm Kongresinin teması “Spor Turizmi” olmalı ve bu kongreye başta Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri olmak üzere tüm taraflar Antalya’ya çağrılarak ağırlanmalıdır.

Kalın sağlıcakla...

Mehmet BAHAR[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting