Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Mehmet BAHAR
YENİ BİR ANTALYA KART ÖNERİSİ - 24.7.2019 / 17:37:21

Yıllar önce bir Avusturya seyahatinde Insburg’a gidip oradaki kayak tesislerini ziyaret etmiştik. Oraya vardığımız da “ski pass” denilen bu kayak tesislerdeki her türlü teleferik, telesiyej vs ulaşım imkanlarını kullanmana izin veren günübirlik kart için yaklaşık kişi başı 50’şer euro para ödemiştik. O zaman bu şehirde yaşayanlar hafta sonu buralara gelmek istese her hafta sonu 50 euro ödemesi gerekiyorsa bu onun aile bütçesini çok sarsar diye düşünmüştüm. Daha sonra Insburg’ta yaşadığını öğrendiğim bir otel misafirine bunu sordum. Dedim ki; biz kırk yılın başında Insburg’a geldiğimizde kişi başı bu ücreti ödüyoruz ama siz hafta sonları bu tesislere giderken bu kadar yüksek bir giriş ücretini nasıl ödüyorsunuz? Üstelik bu ücrete başka hiç bir şey dahil değil. Orada ihtiyaç duyduğunuz kayak malzemesi ve kıyafetleri ayrıca kiralamanız gerekiyor. O da bana bu fiyatın Insburg dışından gelenlere özel olduğunu, Insburg ta yaşayan kişiler için bu ücretin eğer yanlış hatırlamıyorsam 5 euro gibi sembolik bir ücret olduğunu söylemişti.

Günümüzde benzer durum yaşadığımız şehir olan Antalya’da da mevcut. Antalya içinde ve çevresinde gelen yerli ve yabancı turistler için yapılmış bir çok güzel tesis ve çekim merkezi var ama bunların kaçına Antalya’da yaşayanlar gidebiliyor. Örnek vermek gerekirse; Şehrin merkezinde bulunan Akvaryumu kaç Antalyalı ziyaret etmiştir. Ya da kaç kişi hafta sonu rafting yapmak istese bu bedeli ödeyebilmiştir. Ya da Olympos teleferik’e binen yerel insanımız kaç kişi? Örnekler uzatılabilir.

Benim önerim, neden Insburg benzeri bir uygulamayı biz Antalya’da uygulamıyoruz. Bunu yaparken, yığılmaları önlemek adına kademeli fiyat ta uygulanabilir. Örneğin hafta arası %50 indirim, hafta sonu %10 gibi. Ya da o işletmenin yoğun olduğu saatler gözönünde bulundurularak, sabah 09.00 - 11.00 arası %50 indirim diğer saatler de %10 gibi.

Bunu yapmak için öyle çok uzun uzadıya bir çalışma yapmaya da gerek yok. Bu konuda Antalya Büyük Şehir Belediyesi ve Antalya Ticaret Odası’nın bu işe el atması yeterlidir. Şehir de hemen hemen herkesin sahip olduğu ve her bir kişinin kendi adına resimli olarak tanımlanmış olan “Antalya Kart”lar bu iş için biçilmiş bir kaftandır. Bu kartların üzerinde var olan kart numaraları ilgili firmaların sistemine girilmesi durumunda sistemde tanımlanmış olan o kişiye özel indirimler anında uygulanabilir. Bunu daha da ileri götürerek bu şehrin insanlarının yerli ve yabancı turislerin rahatlıkla kullandıkları otel işletmelerinde de uygulanmasını öneriyorum. İç pazar acentalarına minimum verilen %20 komisyon oranı bu kart sahiplerine indirim olarak tanımlanması halinde hem otelciler herhangi bir gelir kaybına uğramamış olacaklar, hem de bu şehrin insanları dilekdikleri zaman bu şehrin tesislerinden “iç pazar” fiyatlarından %20 indirimli faydalanma imkanı bulabileceklerdir. Eğer bu indirim uygulanabilirse, özellikle düşük sezonda yada kış sezonunda yerel insanlarımız kendi bütçeleri imkanında seçecekleri tesislerde birkaç günlüğüne de olsa tatil yapma imkanı bulabileceklerdir. Bu hem işletmeye katma bir değer ve doluluk yaratacak hem de yerel halka sosyal bir adalet sağlamış olacaktır.

Bu uygulama sayesinde bu ülkeye gelen turiste hangi sektörde çalışırsa çalışsın yaptığı iş ile hizmet eden Antalya halkı hizmet verdiği turistlere benzer hizmetlere kavuşmuş olacak hem de Antalya’lı olmanın avantajlarından faydalanabilecektir. Bu fikir konunun taraflarından oluşturulacak bir komisyonla tartışılarak çok daha farklı şekillerde de uygulanabiliecek bir hale getirilebilir.

Kalın sağlıcakla...

Mehmet BAHAR[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR TURİZM SEZONUNU DAHA KAPATIRKEN
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
O SARI ÖKÜZÜ HİÇ VERMEYECEKTİK
........................
Mehmet BAHAR
OYNATMAYA AZ KALDI
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Ekim sonu ile birlikte bir Sezonu daha geride bırakmış bulunuyoruz. Thomas Cook’u saymazsak 2019 Sezonunun, 2014’den bu yana en iyi ve başarılı bir Sezon oldu ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting